۲-۱- خانه پسیو چیست ؟
۰۱/۰۳/۱۳۹۷

مبانی خانه پسیو

خانه پسیو، اولین و پیشرو ترین استاندارد جهانی در خصوص طراحی کارآمدی انرژی است. خانه پسیو اولین بار به عنوان یک مفهوم ساخت و ساز برای  طراحی و ساخت ساختمان های مسکونی در اروپای مرکزی کلید خورد. امروزه استاندارد خانه پسیو  در مورد همه انواع ساختمان ها و تقریبا در همه نقاط دنیا قابل استفاده می باشد. تقاضا برای خانه های پسیو و همچنین اطلاعات مربوط به آنها و تجربیات مرتبط با این نوع ساختمان ها به سرعت در حال افزایش می باشد.

صفحات زیر مقدمه ای در مورد مفهوم خانه پسیو همراه با بررسی اجمالی از اصول و مبانی مربوط به استاتدارد پیشرو در زمینه کارآمدی و بهره وری انرژی ارائه می دهد.

5 اصل خانه پسیو
5 اصل خانه پسیو

در بسیاری از مناطق آب و هوایی جهان، اگر ساختمان ها به صورت معقول و سازگار با آب و هوای محلی ساخته شوند نیازی به گرمایش و سرمایش مکانیکی نخواهد داشت (نظیر مناطقی در ایران، سواحل پرتقال و مناطقی از چین). “خانه های پسیو” همیشه در این مناطق ساخته شده اند اگرچه به این نام شناخته نشده بودند. پروفسور Bo Adamson در سال ۱۹۹۰ اولین کسی بود که این نوع ساختمان ها را بعنوان خانه های پسیو طبقه بندی کرد و با الهام گرفتن از این یافته در صدد انتقال این اصل به اروپا در قالب یک پروژه تحقیقاتی با عنوان “خانه های پسیو” برآمد. بررسی خانه های سنتی در کشورمان مؤید این یافته جالب می باشد که امکان ساخت انواع ساختمان ها با الگو گرفتن از مفاهیم خانه پسیو در کشورمان بدلیل پیشینه تاریخی آن در ساختمان های قدیمی کشور نه تنها امکان پذیر می باشد بلکه کمک به احیای سنت ساخت و ساز با کارآمدی انرژی در کشورمان می کند. موسسه خانه پسیو بعد از نزدیک به ۲۵ سال تحقیق و توسعه بر روی خانه پسیو، راه کار های عالی و مقرون به صرفه برای توسعه چنین ساختمان هایی در جای جای نقاط این کره خاکی را فراهم نموده است.

The Passive House brochure, for vivid explanation of Passive House basics
The Passive House brochure, for vivid explanation of Passive House basics

این راهنما که در برگیرنده اطلاعات تفصیلی در خصوص خانه پسیو برای سازندگان، پیمانکاران، کارفرمایان و علاقمندان به ساختمان های با انرژی کارآمد همراه با آسایش حرارتی فوق العاده درون ساختمانی می باشد طبق مجوز رسمی از موسسه خانه پسیو به فارسی برگردانده شده است که بزودی در این وبلاگ ارائه خواهد شد.

خانه پسیو چیست؟

خانه پسیو – تعریف

خانه پسیو – مروری بر تاریخچه

فیزیک خانه پسیو – اصول
انرژی و اکولوژی
خانه پسیو –  تضمین تأمین انرژی به شکل پایدار
کارآمدی انرژی – کلید تأمین انرژی آینده
کارآمدی در برابر ضریب کارآمدی
خانه پسیو در تابستان
ظرفیت حرارتی داخلی
توان مالی
ساختمان های خانه پسیو در شرایط مختلف آب و هوایی

”یک خانه پسیو، ساختمانی است که در آن آسایش و راحتی حرارتی به تنهایی از طریق پیش-گرمایش یا پیش-سرمایشِ توده هوای تازه که برای تأمین کیفیت کافی هوای داخل به طور سالم لازم است امکان پذیر می باشد“
دکتر ولفانگ فیست
بنیان گذارِ موسسه خانه پسیو


آسایش بیشتر، انرژی کمتر

حرارت ۱۰ چراغ چایی (شمع) یا حتی حرارت بدن چهار فرد می تواند  خانه پسیو به مساحت ۲۰ مترمربع را در وسط زمستان، حتی در آب و هوای فوق العاده سرد، گرم نگهدارد. البته در واقعیت، هیچ خانه پسیوی با چراغ چایی گرمایش داده نمی شود این نوع خانه ها از سیستمهای گرمایشی کارآمد  استفاده می کنند و به سیستم تهویه متصل می باشند که در هر حالتی که لازم باشد کیفیت بالای هوای داخلی را تضمین می کنند.  همچنین ساختمان های خانه پسیو، میزان آسایش حرارتی چشمگیری را در تابستان فراهم می کنند به گونه ای که در این نوع ساختمان ها در بسیاری از شرایط آب و هوایی، نیازی به سیستم سرمایش نبوده و حتی در شرایط بحرانی این نیاز بسیار پایین می باشد. به طور کلی، خانه های پسیو میزان انرژی لازم برای سرمایش و گرمایش ساختمان را در حد فوق العاده پایین نگه می دارند.

سازگاریافته با آب و هوای محلی

استاندارد خانه پسیو در جای جای جهان می تواند بکار گرفته شود و رویکرد کلی همیشه یکسان می باشد. بسته به شرایط آب و هوای محلی، باید نسبت به ابزار و روش های سرمایش پسیو نظیر سایبان و تهویه از طریق پنجره برای اطمینان از تأمین آسایش در ماههای گرم توجه ویژه شود. ویژگیهای منحصر بفرد هر خانه پسیو باید نسبت به شرایط محلی بهینه سازی شود.

”با بکارگیری خانه پسیو، افت های حرارتی تا میزانی کاهش می یابند که بندرت نیاز به گرمایش ساختمان می شود. حرارت خورشید، ساکنین، وسایل برقی و حتی گرمای بازیافتی از هوای داخل ساختمان، بخش وسیعی از گرمای مورد تقاضای ساختمان را پوشش می دهد. مقدار باقی مانده، که بسیار کم می باشد، از طریق سیستم تهویه قابل تأمین می باشد“

”پروفسور ولفانگ فیست، موسس و مدیر موسسه خانه پسیو، استاد دانشگاه ساخت و ساز با انرژی کارآمد و فیزیک ساختمان در دانشگاه اینسبروک اتریش“

ترفند خانه پسیو چیست؟

حوزه ساختمان، سهمی برابر یک سوم کل آلاینده های دی اکسید کربن متصاعد شده به جو را دارد. بنابراین از پتانسیل بسیار بالایی برای بهبود شرایط آب و هوایی برخوردار است.

کافی است  پنج اصل خانه پسیو را در ساخت و ساز بکار ببرید:

 1. عایق پیوسته
 2. پنجره های خانه پسیو
 3. هوابند پیوسته
 4. عاری از پل حرارتی
 5. تهویه مکانیکی (MVHR)

برای مشاهده متن ویدیو به فارسی روی آیکون    کلیک کنید

بهره وری انرژی و بسیار بیشتر از آن

بدلیل لایه هوابند و فیلترهای تهویه، آلاینده ها و آلرژی زا ها در بیرون از ساختمان می مانند. ضمن اینکه آلاینده های هوای داخل ساختمان و بو های ناخواسته دائما از طریق تهویه کنترل شده، زدوده می شوند

خانه پسیو، امکان تأمین انرژی ساختمان به میزان ۱۰۰% را از منابع تجدید پذیر فراهم میکند.

مزایای ساختمان های خانه پسیو

 • راحتی
 • کیفیت فوق العاده هوای داخل
 • مقرون به صرفه در چرخه حیات ساختمان
 • پایداری و ماندگاری
 • طول عمر زیاد

برای مشاهده متن ویدیو به فارسی روی آیکون    کلیک کنید

خانه پسیو برای همه!

خانه پسیو می تواند:

 • به هر شکلی باشد
 • در هر اندازه ای باشد
 • با هر نوع سبک معماری باشد
 • از هر نوع مصالح ساختمانی ساخته شود
 • جدید یا بازسازی شده باشد
 • در هر کجای دنیا ساخته شود

عدم شکاف عملکردی!

 • تضمین کیفیت از طریق:
 • طراحی توسط طراح و مشاور گواهی شده PH
 • معامله گر گواهی شده PH
 • اجزاء گواهی شده PH
 • بسته نرم افزاری PHPP و DesignPH ابزاری مطمئن برای برنامه ریزی/بهینه سازی ساختمان های با انرژی کارآمد