۲- مبانی خانه پسیو
۰۱/۰۳/۱۳۹۷
۲-۲- تعریف خانه پسیو
۰۱/۰۳/۱۳۹۷

خانه پسیو چیست ؟

خانه پسیو، استاندارد ساختمانی است که همزمان ویژگیهای انرژی کارآمد، راحتی، مقرون به صرفه بودن و دوستدار محیط زیست را یکجا برخوردار می باشد.

خانه پسیو یک نام تجاری نیست، بلکه یک مفهوم ساخت و ساز است که می تواند توسط هر کسی اعمال شود و در عمل تجربه خود را نشان داده است.

با این حال، یک خانه پسیو بیش از یک ساختمان کم انرژی است.

 • ساختمان های خانه پسیو ، صرفه جویی انرژی مربوط به گرمایش و سرمایش را تا ۹۰٪ در مقایسه با ساختمان های متعارف و بیش از ۷۵٪ در مقایسه با ساختمان های جدید فراهم می کنند. از نظر سوخت لازم برای گرمایش، ساختمان های خانه پسیو کمتر از ۱٫۵ لیتر در هر متر مربع از سطح بنا در هر سال استفاده می کنند که به مراتب کمتر از ساختمان های متعارف با انرژی پایین است. صرفه جویی مشابه در انرژی در مناطق با آب و هوای گرم نیز ثابت شده است که در آن ساختمان ها برای خنک نگه داشتن، انرژی بیشتر از مقدار لازم برای گرمایش نیاز دارند.
 • ساختمان های خانه پسیو برای آسایش حرارتی، از استاندار بالایی برخوردار هستند. آنها از منابع انرژی درون ساختمان نظیر گرمای بدن ساکنین یا گرمای خورشید وارد به ساختمان استفاده می کنند که گرمایش ساختمان را  تسهیل می کند.
 • پنجره های مناسب با عایق بندی خوب و پوشش ساختمان که شامل دیوارهای خارجی عایق بندی شده، سقف و کفپوش های چوبی است، حرارت را در زمستان در داخل ساختمان حفظ می کند و در طول تابستان آن را دفع می کند.
 • یک سیستم تهویه مطبوع با تأمین هوای تازه و بدون ایجاد جریان ناخوشایند هوا ، هوای با کیفیت بالا را به طور مداوم عرضه می کند. این سیستم بعنوان مثال تضمین کننده سطوح پایین رادون و بهبود شرایط بهداشتی می باشد. واحد بازیافت گرما بسیار کارآمد اجازه می دهد که حرارت موجود در سیستم تخلیه هوا، مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

صرفه جویی عظیم انرژی در ساختمان های خانه پسیو،  مخصوصا با استفاده از اجزای ساختمان  با کارامدی بالای انرژی و سیستم تهویه با کیفیت به دست می آید:  این مطلقا به معنی مصالحه آسایش حرارتی در محیط داخلی ساختمان نیست؛ در عوض میزان آسایش حرارتی به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد (به آسایش حرارتی مراجعه کنید).

مصرف گرمای اندازه گیری شده در چهار ساختمان مسکونی: ساختمان انرژی کم(چپ)و سه ساختمان خانه پسیو. (هیچ شکاف زمانی در عملکرد در این نمودار وجود ندارد)
مصرف گرمای اندازه گیری شده در چهار ساختمان مسکونی: ساختمان انرژی کم(چپ)و سه ساختمان خانه پسیو. (هیچ شکاف زمانی در عملکرد در این نمودار وجود ندارد)

ساختمان های خانه پسیو، انرژی را صرفه جویی می کنند و گازهای گلخانه ای را کاهش می دهند – نه فقط به میزان کم، بلکه قابل توجه. و این صرفه جویی ها نه تنها بر روی کاغذ، بلکه در بهره برداری از این ساختمان ها، این صرفه جویی ها تأیید شده است. این نمودار مقادیر مصرفی اندازه گیری شده در خانه های کم انرژی و خانه های پسیو را نشان می دهد.

استاندارد خانه پسیو  یک استاندارد ساخت و ساز پایدار است و قطعنامه پارلمان اروپا از ژوئن سال ۲۰۰۸ خواستار اجرای آن توسط همه کشورهای عضو تا سال ۲۰۲۱ شده است. در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۹ پارلمان اروپا و شورای اروپا سال ۲۰۲۰ را به عنوان آخرین مهلت برای اجرای همه ساختمان های جدید به صورت ساختمان های انرژی تقریبا صفر -NZEB- تعیین کرده است.

خانه پسیو همه اینها را تأمین کرده است

آسایش حرارتی

استاندارد خانه پسیو سطح جدیدی از کیفیت با حداکثر آسایش حرارتی در طول ماه های سرد و گرم با هزینه های ساخت و ساز مناسب را تأمین می کند این چیزی است که بارها و بارها توسط ساکنان خانه پسیو تایید شده است.

کیفیت

ساختمان های خانه پسیو برای داشتن کارآمدی شان ناشی از عایق بندی بالای آنها و طراحی هوابندی خوب آنها  مورد توجه قرار گرفته اند. موضوع مهم دیگر “طراحی عاری از پل حرارتی” می باشد. عایق بندی بدون نقطه ضعفی در اطراف پنجره های ساختمان اعمال می شود لذا از بوجود آمدن گوشه های سرد و در نتیجه افت های بیشتر حرارت پیشگیری می شود. این روش یک ویژگی مهم دیگر خانه پسیو باشد که سطح بالای کیفیت و راحتی در ساختمان های خانه پسیو را همزمان با پیشگیری از صدمه دیدن ناشی از ایجاد شدن رطوبت تأمین می کند.

پایداری/محیط زیست

شاید تحجب کرده باشید از اینکه چرا جنبه های محیط زیستی خانه پسیو در ابتدای این مقاله ذکر نشده اند. ساختمان های خانه  پسیو به لحاظ تعریف سازگار با محیط زیست هستند: آنها از انرژی اولیه بسیار کم استفاده می کنند و منابع انرژی کافی را  بدون آسیب زدن به محیط زیست  برای همه نسل های آینده باقی می گذارند. انرژی اضافی مورد نیاز برای ساخت و ساز (انرژی نهفته) در مقایسه با انرژی که آنها بعدا صرفه جویی می کنند نسبتا قابل توجه نیست. این به نظر بسیار واضح است که نیازی به ارائه توصیحات بیشتر ندارد. با این حال، لازم به ذکر است که استاندارد خانه پسیو سطح پایداری را برای هرکسی که مایل به ساخت یک ساختمان جدید یا بازسازی یک ساختمان قدیمی با  قیمت مقرون به صرفه است، فراهم می کند(مشارکت در حفاظت از محیط زیست). توجه داشته باشید که همه اصول مربوط به خانه پسیو  و ابزار طراحی برای همه معماران در دسترس است.

مقرون به صرفه بودن

آیا خانه های پسیو گزینه سرمایه گذاری خوبی هستند؟ ساختمان های خانه پسیو نه تنها صرفه جویی در هزینه ها را در طولانی مدت تأمین می کنند بلکه به طور شگفت انگیزی برای شروع ساخت و ساز با این نوع مفهوم، مقرون به صرفه هستند. سرمایه گذاری در اجزای ساختمان  با کیفیت بالاتر که مورد نیاز استاندارد خانه پسیو است، با اجتناب از  سیستم های  گرمایش و سرمایش گران کاهش می یابد. حمایت مالی و تشویقی به طور فزاینده ای در بسیاری از کشورها امکان ایجاد یک خانه پسیو را امکان پذیر می سازد. اطلاعات بیشتر در مورد خانه های پسیو – مقرون به صرفه بودن خانه های پسیو.

نتایج اندازه گیری

اندازه گیری های انجام شده در ۱۱۴ آپارتمان پسیو که بخشی از پروژه CEPHEUS بود،تقریبا ۹۰ درصد صرفه چویی متوسط را نشان می دهد. به عبارت دیگر، خانه پسیو “معادل ۱۰ خانه متعارف ” است که تنها از یک دهم انرژی استفاده شده توسط متوسط خانه ها استفاده می کند. لطفا برای اطلاعات درباره میزان انرژی اولیه، اینجا کلیک کنید. آنچه که مفهوم خانه پسیو ارائه می دهد: صرفه جویی ها واقعی هستند، شکاف عملکردی وجود ندارد.

تطبیق پذیری

هر معمار مجرب می تواند یک خانه پسیو را طراحی کند. با ترکیب اقدامات تکی، هر ساختمان جدید در سراسر جهان می تواند برای حصول استاندارد خانه پسیو  طراحی شود. استاندارد جامع خانه پسیو نیز به طور فزاینده ای برای ساختمان های غیر مسکونی مانند ساختمان های اداری و مدارس مورد استفاده قرار می گیرد. آموزش در طراحی ساختمان های خانه پسیو در سطح جهانی با وجود بسیاری از مربیان حرفه ای متعدد، در دسترس است.

بازسازی

استاندارد خانه پسیو نیز می تواند در بازسازی با استفاده از اجزاء خانه پسیو صورت گیرد.بخش های زیر نمونه هایی از توصیه های مفید در صرفه جویی انرژی را ارائه می دهند – اگر این کار را انجام می دهید، آنرا به درستی انجام دهید

تجربه موجود از خانه های پسیو – شما باید یک نمونه را ببینید تا آن را باور کنید

رویداد ” روزهای آزاد خانه پسیو” در سطح بین المللی سالی یکبار اتفاق می افتد. در این رویداد، صدها نفر از ساکنان خانه پسو درب منزل خود را برای هر کسی که علاقمند به تجربه زندگی در خانه پسیو هستند، باز می کند. روزهای خانه پسیو بین المللی توسط انجمن بین المللی خانه پسیو (iPHA) و شرکت آلمانی وابسته به آن، IG Passivhaus، برنامه ریزی می شود.

خانه پسیو، استاندارد جهانی پیشرو در ساخت و ساز با صرفه جويي در مصرف انرژي است: خانه اي پسیو نياز به ۱۰ درصد از انرژي مورد استفاده در ساختمان هاي متعارف واقع در اروپاي مركزي دارد كه به معناي صرفه جويي تا ۹۰ درصد در مصرف انرژي در مقایسه با ساختمان های متعارف مي باشد. صاحبان خانه های پسیو به ندرت نگران افزایش قیمت های انرژی هستند.

 • خانه های پسیو برای گرمایش یا سرمایش (مربوط به فضای زندگی) به کمتر از ۱۵ کیلووات ساعت بر متربع نیاز دارند
 • بار گرمایشی/سرمایشی به حداکثر ۱۰ وات بر مترمربع محدود می شود
 • مصرف متعارف انرژی اولیه از ۱۲۰ کیلووات ساعت برق بر متربع در سال تجاوز نمی کند – اما آینده مربوط به تأمین انرژی تجدیدپذیر (PER) است که بیش از ۶۰ کیلووات ساعت برق بر مترمربع در سال تجاوز نمی کند. این مقدار انرژی تجدید پذیر به آسانی قابلیت تأمین ۱۰۰% انرژی مورد نیاز خانه های پسیو را دارند.
 • خانه های پسیو باید از هوابندی خوب با مقدار تغییر هوا محدود به n50=0.5/h برخوردار باشند
 • در آب و هوای گرم و یا ماه های خشک تابستان، بیش گرمایی  نباید بیش از ۱۰% زمان اتفاق بیافتد

خانه پسیو یک مفهوم ساخت و ساز پایدار است که شرایط مقرون به صرفه، ساختمان های با کیفیت بالا و همچنین آسایش حرارتی و زندگی سالمتر را فراهم می کند و اصول آن به آسانی قابل فهم می باشد:

 • از آنجا که ساختمان های جدیدتر به طور فزاینده ای از هوا بندی برخوردار هستند و تهویه از طریق منافذ و ترکها به تنهایی برای تأمین هوای تازه کافی نمی باشد و توصیه باز کردن پنجره ها نیز این کار انجام نمی دهد. هوای تازه فقط موضوع مربوط به آسایش حرارتی نیست بلکه یک ضرورت برای زندگی سالم است – کیفیت هوا در داخل ساختمان (IAQ) هدف اصلی عملکرد ساختمان است. بنابراین سیستم های تهویه، فناوری کلیدی برای تمام ساختمان های مسکونی آینده و بازسازی ساختمان های موجود می باشند.
 • با وجودی که سیستم های تهویه نیاز به سرمایه گذاری اضافی برای شروع دارند، ولیاز آنجا که صرفه جویی قابل توجهی را در خصوص هزینه های انرژی، با سیستم های بسیار کارآمد، منجر می شوند. سیستم های تهویه مطبوع با کیفیت در خانه های پسیو هزینه های بهره برداری هر ساختمان را کاهش می دهند.
 • این جایی است که مفهوم خانه پسیو از آنجا شکل می گیرد: از آنجا که مقدار زیادی از هوای تازه بیرون باید به ساختمان منتقل شود، چرا این هوا برای گرمایش استفاده نمی شود؟ – بدون هیچ مقدار اضافی هوا، بدون هیچ گونه گردش اضافی هوا، بدون هیچگونه سر و صدای ناگوار یا درفت ها؟ به این ترتیب سیستم تهویه از کارآمدی دو برابر برخوردار می شود.
 • مفهوم “گرمایش هوای تهویه” تنها در ساختمان های با عایق بندی مناسب کاربرد دارد- بعبارت دیگر در ساختمان های خانه پسیو موضوعیت دارد. در اصطلاح تخصصی: بار گرمایش انتقالی و نفوذی باید کمتر از ۱۰ وات بر مترمربع باشد تا اطمینان حاصل شود که گرمای مورد نیاز توسط هوای تهویه فراهم می شود.

خانه پسیو- مفهومی پیشتاز برای

 • عایق بندی
 • طرح عاری از پل حرارتی
 • ساخت و ساز هوابند
 • تهویه بازیافت حرارتی
 • پنجره های با عایق بندی بالا
 • تاسیسات نوآورانه ساختمان

 برای اطمینان از اینکه این جزئیات (موارد فوق الذکر) به طور کامل هماهنگ شده اند لازم است توازن انرژی ساختمان محاسبه شود. این توازن با استفاده از بسته نرم افزاری برنامه ریزی خانه پسیو (PHPP) قابل محاسبه  می باشد.

نمونه هایی از خانه های پسیو ساخته شده و تجربه ساکنان آنها تایید می کنند: مفهوم خانه پسیو کار می کند!

برای مشاهده نمونه های خانه پسیو به اینجا کلیک کنید. همچنین ببینید بانک اطلاعاتی خانه های پسیو ساخته شده

راز خانه پسیو چیست؟


چندین هزار واحد آپارتمانی خانه پسیو به لحاظ کیفیت هوای داخل ساختمان، آسایش حرارتی، مصرف انرژی، ساخت و ساز و همچنین هزینه های بهره برداری مورد پایش قرار گرفته اند. نتایح این اندازه گیری ها منتشر شده و در دسترس علاقمندان می باشد. نتایج نشان می دهد که مفهوم خانه پسیو به طور کامل به وعده های خود عمل می کند: میزان راحتی بهبود یافته همراه با مصرف بسیار کم انرژی به شکل پایدار در این ساختمان به اثبات رسیده است.

متخصصین ساختمان در چندین کشور با شرایط آب و هوایی و ساختمان های متفاوت نشان داده اند: امکان توسعه خانه پسیو استاندارد بر اساس تجربیات و دانش موجود در بخش ساختمان وجود دارد. همه آنها بر داشتن دانش و بهترین تجربیات در خصوص اجزاء ساختمان (پنجره ها، واحدهای بازیافت حرارت) اتفاق نظر دارند. Passipedia یک بانک اطلاعاتی برای اشاعه این مفهوم و پیشرفت های صورت گرفته در این خصوص می باشد.

 • خانه پسیو بیشترین سطح راحتی را پیشنهاد می کند

در حدود ۴۰ سال است که معنای آسایش حرارتی در ساختمان از نطر علمی به خوبی شناخته شده است: نتایج ارائه شده در نشریه “آسایش حرارتی” توسط Ole Fanger در سال ۱۹۷۲، اساس استانداردهای بین المللی مدرن در خصوص آسایش حرارتی مانند ISO 7730 بوده است. مفهوم خانه پسیو بر اساس یک تحلیل جامع از نحوه دستیابی به سطوح آسایش برتر با اجزای پسیو در شرایط طبیعی استوار می باشد.

 • ساختمان های پسیو پایدار هستند (سازگار با توسعه پایدار)
 • خانه های پسیو بیشتر به تولید کنندگان منطقه ای نفع می رسانند- بنابراین از همه برای مشارکت دعوت می شود.

محصولات ساختمانی خانه های پسیو،  بهرین محصولات در سراسر جهان هستند: که شامل مصالح با مقدار حداقل U، پنجره های با عملکرد بالای انرژی و بیشترین مقادیر بازیافت حرارتی می باشند. این محصولات به طور عمده توسط شرکتهای کوچک و متوسط در سطح محلی و منطقه ای تولید می شوند. این محصولات برای اجزاء پسیو کافی می باشد. مصالح عایق بعنوان مثال می تواند از منابع بسیار متنوعی تهیه شود. ماده اصلی همیشه هوا می باشد که در فضاهای کوچک با سرعت های خیلی پایین در جریان است. مصالح سازه ای می تواند شامل پشم، پوشال، الیاف چوب، کاغذ، پشم سنگ، انواع مختلف پلاستیک، سیلیکات کلسیم فومی، شیشه های فومی و … باشند. این یک توسعه باز است بنابراین از همه برای کمک دعوت می شود.

@انجمن بین المللی خانه پسیو-۲۰۱۸