DesignPH

DesignPH- پلاگین SketchUP برای مدلسازی انرژی سه بعدی ساختمان برای PHPP

چه ویژگی هایی، DesingPH را منحصر بفرد کرده است؟

DesignPH: یک پلاگین برای نرم افزار محبوب SketchUP است

DesignPH: رابط ورودی جدید، تعاملی و گرافیکی برای PHPP است.

DesignPH: توسط   Passive House Institute برای مدلسازی سه بعدی توسعه یافته است که با نرم افزار PHPP (بسته برنامه ریزی خانه پسیو) کار می کند

DesignPH:  نتایح سریع با استفاده از آنالیز خودکار می دهد… این پلاگین یک الگوریتم آنالیز خودکار را فراهم می کند که می تواند انواع اجزاء ساختمانی و گروه نواحی را در بر گیرد. سطوح با یک کد رنگی مشخص می شوند به طوری که در مدل سه بعدی امکان صحه گذاری بر تلفات از سطوح مختلف به صورت بصری وجود دارد.

DesignPH:  یک نرم افزار تعاملی با PHPP می باشد… بعد از مدلسازی در DesignPH، ارسال ورودی هایی نظیر مساحت های سطوح ساختمان،  صفحات سایبات و پنجره ها به طور کامل به PHPP صورت می گیرد. این کار ضمن صرفه جویی در زمان محاسبات، امکان محاسبه  سریع گرمای مورد تقاضای فضای بخصوصی از ساختمان را فراهم می کند.

DesignPH:  یک ابزار طراحی تعاملی است … DesignPH توازن انرژی را وقتی که فرایند آنالیز در حال اجرا است محاسبه می کند. بنابراین به کاربر امکان می دهد که قبل از ارسال داده ها به PHPP، مدل سه بعدی را بهینه و پالایش کند.

PHPP_2013

DesignPH طراحی مقدماتی  و طراحی بهینه انرژی را در ۴ مرحله زیر تسهیل می کند:

۱٫ پروژه خود را در یک فضای بصری قرار دهید – مدل سه بعدی SketchUP را ایجاد یا  از مدل موجود با کمی تغییرات  جهت تطبیق دهی با DesignPH استفاده کنید

۲٫ پروژه خود در موقعیت مکان درستی قرار دهید –  موقعیت مکانی پروژه خود را مستقیما از SketchUP انتخاب و داده های هواشناسی مربوط به آن موقعیت را بانک اطلاعاتی DesignPH انتخاب کنید.

۳٫ پروژه خود را در جهت درستی به لحاظ روشنایی روز قرار دهید –  مشخصات پروزه را کنترل کرده و لحاظ کنید و آنرا برای مشتری خود آماده سازید.

۴٫ مناسب بودن پروژه خود را برای مفهوم خانه پسیو کنترل کنید – با ۳ کلیک می توانید داده های مدل را به PHPP ارسال و در آن نتایج تحلیل را تدقیق کنید.

step1_2_step4_HKM
Design PH Model

نرم افزار DeignPH، امکان طراحی مقدماتی انرژی ساختمان های خانه پسیو را به سه صورت سه بعدی فراهم می کند. بعد از ساخت مدل و انجام آنالیز مقدماتی، داده های مدل قابل ارسال به PHPP (نرم افزار توازن انرژی برای همه انواع ساختمان ها از جمله خانه پسیو) برای تحلیل و طراحی تفصیلی می باشد.در این نوشتار ما سعی کردیم ضمن معرفی DesignPH، نکات قوت و ضعف آنرا تجزیه و تحلیل کنیم.

مدلسازی

نظر به فرمت اکسل بسته برنامه ریزی PHPP، پلاگین DesignPH یک ابزار کاربر پسند که بر روی نرم افزار SketchUp قابل نصب می باشد با فراهم نمودن امکان مدل سازی سه بعدی ساختمان در SketchUP، استفاده از PHPP را بسیار مطلوب کرده است. این پلاگین امکان مدلسازی سه بعدی معماری ساختمان و همچنین مدل انرژی آن را به صورت همزمان فراهم کرده است.

برای هر کسی که با موضوع ساختمان های با کارآمدی بالای انرژی در ارتباط است روشن است که طراحی معماری در فاز ابتدایی پروژه تا چه حد، کارآیی انرژی ساختمان را در آینده تحت تأثیر قرار می دهد. بدلیل اینکه معماری ساختمان “پوسته حرارتی” ساختمان را در همان مرحله ایجاد طرح مفهومی ساختمان شکل می هد.

DesignPH flowchart

به محض شروع کار با پلاگین در SktechUp، اولین مرحله، مدلسازی پوسته حرارتی ساختمان و بهنیه سازی آن از طریق تعیین جهت قرار گیری ساختمان، جمع و جور بودن ساختمان، توزیع بازشوهای نورگیر ساختمان و غیره می باشد.

نیازی به مدلسازی دیوارهای داخلی ساختمان نمی باشد در حالیکه مداسازی المانهای بیرونی در صورتیکه بر سایه های ایجاد شده بر روی سطوح نورپیر ساختمان تأثیر داشته باشد ضروری است. اتاق ها و فضاهای غیر گرمایشی (راه پله ها، شفت آسانسور و …) به سادگی با وارد کردن ضریب کاهش دما (temperature reduction factor) قابل مدلسازی می باشد.

در مرحله نهایی، مدلسازی ساختمان های اطراف و دیگر عناصری که تشکیل سایه بر روی ساختمان را تحت تأثیر قرار می دهند صورت می گیرد. همچنین امکان وارد کردن  مدل توپوگرافی یا عوارض زمینی که ساختمان در آن واقع می باشد از طریق Google Earth وجود دارد. بعد از این مرحله، پلاگین می تواند تأثیر سایه های مربوط به احجام بیرونی بر روی پوسته حرارتی ساختمان را ارزیابی و دریافت های خورشیدی توسط ساختمان را محاسبه کند.

در خصوص داده های هواشناسی، پلاگین از یکسری از مجموعه داده هایی برخوردار می باشد ضمن اینکه امکانی فراهم شده است تا از طریق Google Earth  با وارد کردن مختصات محل پروژه فایل داده های هواشناسی را دریافت و از طریق پلاگین وارد مدل سازی نمود.

DesignPH menus

نتایج

بعد از تکمیل مدلسازی، امکان اجرای محاسبات مقدماتی انرژی برای ارزیابی میزان انرژی گرمایشی مورد تقاضای ساختمان وجود دارد محاسبات از طریق پلاگین بر مبنای متوسط سالیانه می باشد و نیازی به تعامل با PHPP در این مرحله نیست. نتایج از دقت کمتری نسبت به محاسبات بر مبنای ماهیانه برخوردار است  با این حال، هدف DesignPH (اخرین نسخه) صرفا بهینه سازی معماری و طراحی مقدماتی حرارتی به طور همزمان می باشد.

(تصویر از محاسبات DesignPH)

این تنها یک ارزیابی مقدماتی و پایه می باشد. جنبه های مهم طراحی خانه پسیو نظیر پل های حرارتی، هوابندی، تهویه بازیافت حرارتی و غیره در این مرحله به صورت متوسط محاسبه می شود (بدلیل اینکه اطلاعات تکمیلی هنوز معرفی نشده است)

نییجه ۱۵kWh/m2a حاصل از DesignPH به این معنی نیست که ساختمان به صورت پسیو طراحی شده است. بلکه امکان شروع کار با PHPP برای بهبود نتایج مقدماتی و تدقیق آنها از این طریق تسهیل می شود.

زبان، لیسانس و هزینه DesignPH

پلاگین DesignPH به زبان انگلیسی موجود می باشد. نسخه دموی این نرم افزار از لینک زیر قابل دانلود می باشد.

نتیجه گیری

بدون شک DesignPH یک ابزار جدید مهم برای طراحانی که بر روی ساختمان های خانه پسیو از همان مرحله نخست ایجاد طرح مفهومی کار می کنند می باشد.

پلاگین کاملا بصری بوده و به طور کاملا کاربرپسند، با SktechUp یکپارچه سازی شده است. ارسال داده به PHPP تنها با یک کلیک امکان پذیر می باشد.

با این ابزار، حتی طراحانی که از تجربه کافی در زمینه انرژی برخوردار نمی باشند قادر به بهینه سازی طرح معماری خود برای دستیابی به استاندارد خانه پسیو می باشند.

مسلما تحلیل و طراحی کامل و دستیابی به استاندارد خانه پسیو تنها از طریق یک پلاگین در SketchUp امکان پذیر نمی باشد بعد از طراحی مقدماتی از طریق این پلاگین، مراحل طراحی تفصیلی از طریق صفحات محاسباتی PHPP و با داشتن دانش لازم در خصوص استاندارد خانه پسیو امکان پذیر می باشد.

با DesignPH  و با محصولات فراوان موجود در بازار برای خانه پسیو، دستیابی به این استاندار کارآمدی انرژی و آسایش عالی درون ساختمانی برای طراحی و معماران در سرتاسر جهان امکان پذیر شده است.