PHPP: بسته برنامه ریزی خانه پسیو

بسته برنامه ریزی خانه پسیو (PHPP)

ابزار برنامه ریزی و  محاسبه توازن انرژی برای ساختمان های جدید و بازسازی ساختمان های موجود

PHPP یک ابزار برنامه ریزی با کاربری آسان برای معماران و متخصصین برنامه ریزی در خصوص کارآمدی انرژی می باشد. مطمئن بودن نتایج محاسباتی آن و سهولت استفاده از این ابزار از طریق هزاران کاربر مجرب در سراسر دنیا به اثبات رسیده است.

اخبار PHPP 9 – برنامه EnerPHit  برای بازسازی – IP-PHPP 9 با محاسبات گزینه های گوناگون

حالا امکان پذیر است: فایل خروجی برنامه بازسازی EnerPHit و معیارهای بازسازی گام به گام پیش از صدور گواهی

یک فایل خروجی مجزا، برای بازسازی های گام به گام به بسته PHPP 9 اضافه شده است. این برنامه بازسازی EnerPHit، به کاربر امکان می دهد تا اجزاء با کیفیت و نتایج کارآمدی برای بازسازی های گام به گام را معرفی کند. علاوه براین، یک برنامه ریز، و توضیحات افزونه یا جزئیات اتصالات، معرفی جامع فرایند بازسازی را امکان پذیر کرده است.

یک بخشی افزونه بنام EnerPHit Criteria، امکان تضمین کیفیت فرایند های بازسازی گام به گام را در مرحله قبل از صدور گواهی و در مراحل ابتدائی بازسازی فراهم نموده است.

erp_balken_en

برنامه ریزی ساختمان های خانه پسیو و ساختمان های انرژی تقریبا صفر (NZEBs) – با نسخه جدید PHPP آسانتر شده است

بسته برنامه ریزی خانه پسیو، نتایج مطمئنی را در اتباط با موارد زیر بدست می دهد:

 • گرمای مورد تقاضای سالانه ( کیلووات ساعت بر مترمربع در سال و حداکثر بار حرارتی وات بر متربع)
 • سرمای مورد تقاضای سالانه (کیلوات ساعت بر متربع در سال و حداکثر بار سرمایشی وات بر متربع) (در صورت سرمایش اکتیو)
 • آسایش حرارتی در تابستان در صورت سرمایش پسیو: تناوب بیش گرمایشی (%)
 • انرژی اولیه تجدید پذیر (PER) مورد تقاضا در سال و انرژی اولیه (PE) برای کل نیازهای انرژی کل ساختمان (کیلووات ساعت بر مترمربع در سال)
 • ارزیابی دریافت های سالانه مربوط به انرژی تجدید پذیر (کیلووات ساعت بر مترمربع زمین در سال)
phpp9_nachweis_180

PHPP - بیشتر از تنها محاسبه توازن انرژی

بسته برنامه ریزی خانه پسیو (PHPP)،هر آنچه را که برای طراحی یک خانه پسیو با عملکرد مطلوب لازم است را در بر می گیرد. PHPP، توازن انرژی را برای ساختمان ایجاد و انرژی مورد تقاضای سالانه آن را بر اساس داده های ورودی مربوط به مشخصات ساختمان،تعریف شده توسط کاربر، را محاسبه می کند.

نتایج اصلی که این نرم افزار ارائه می کند عبارتند از:

 • انرژی مورد تقاضای سالانه بر حسب کیلووات ساعت بر مترمربع در سال و حداکثر بار حرارتی بر حسب وات بر مترمربع
 • آسایش حرارتی تابستان با سرمایش اکتیور: سرمایش مورد تقاضا بر حسب کیلووات ساعت بر مترمربع در سال و حداکثر بار سرمایشی بر حسب وات بر مترمربع
 • آسایش حرارتی تابستان با سرمایش پسیو: تناوب بیش گرمایش (%)
 • انرژی اولیه مورد تقاضای سالانه برای کل ساختمان بر حسب کیلووات ساعت بر مترمربع در سال

PHPP شامل یک برنامه نرم افزاری و یک راهنمای چاپ شده می باشد. راهنمای PHPP، جزئیات روش های محاسباتی بکار رفته در PHPP و همچنین نکات کلیدی لازم در خصوص ساخت و ساز خانه های پسیو را در بر می گیرد. این برنامه با استفاده از اکسل پایه ریزی شده است و شامل صفحات مختلفی برای ورودی های متفاوت و محاسبات متنوع می باشد. علاوه بر اینها، PHPP با جنبه های زیر نیز سر و کار دارد:

 • طراحی تک تک اجزاء مرتبط با برنامه ریزی خانه پسیو (اسمبلی های اجزاء ساختمان شامل محاسبه مقادیر U  برای هر نوع اسمبلی، پنجره های با کیفیت، سایبان ها، تهویه و غیره) و تأثیرات آنها با توازن انرژی ساختمان در زمستان و همچنین در تابستان
 • محاسبه و طراحی بار حرارتی و بار برودتی ساختمان
 • محاسبه و طراحی سیستم های مکانیکی برای کل ساختمان: گرمایش، سرمایش، تأمین آب گرم
 • صحه گذاری و تأیید کارآمدی انرژی ساختمان و به طور کلی مقهوم خانه پسیو
passive_house_planning_package_en

محاسبات به صورت آنی می باشد بعنی بعد از تغییر هر داده ورودی، می توان اثر آن را در توازن انرژی ساختمان مشاهده کرد که به کاربر ضمن فراهم کردن امکان مقایسه اثرات اجزاء با کیفیت های مختلف بدون تلاش زیاد، بهینه سازی یک پروژه ساخت و ساز بخصوص ممکن می سازد این پروژه ممکن است یک پروژه جدید و یا یک پروژه بازسازی ساختمان موجود باشد. بازسازی ساختمان موجود به صورت گام به گام با استفاده از یک مرجع انرژی کارآمد صورت می گیرد که امکان مشاهده نتایج هر گام و تأثیر آن بر توازن انرژی وجود دارد. شرایط آب و هوایی به صورت ماهانه برای منطقه ای که ساختمان در آن واقع شده است بعنوان شرایط مرزی محاسبات انتخاب می شود که دما ها و تابش خورشید از عمده ورودی های داده های هواشناسی می باشد. بر این اساس، PHPP سرمایش و گرمایش مورد تقاضای ماهانه را برای کل ساختمان محاسبه می کند. بنابراین PHPP می تواند برای هر شرایط آب و هوایی در هر نقطه از جهان استفاده شود.

تمام محاسبات PHPP بر اساس قوانین فیزیک استوار می باشد. هر کجا که لازم باشد، الگوریتمهای بخصوص مطابق با استاندارد های بین المللی استفاده می شود. تعمیم دادن در بعضی جاها نظیر رویه های تثبیت شده جهانی در خصوص سایبان، لازم می باشد در حالیکه در بعضی مناطق، استانداردهای بین المللی مرتبط موضوعیت ندارد (نظیر طراحی سیستم های تهویه). این رویکرد منجر شده است که PHPP به یک ابزار محاسباتی مطمئن در سطح بین المللی تبدیل شود که از طریق آن ارزیابی کارآیی انرژی یک پروژه ساختمانی به شکل دقیق تر در مقایسه با روش های محاسباتی متداول امکان پذیر باشد (اطلاعات بیشتر در این خصوص از طریق لینک PHPP-validated and proven in practice موجود می باشد)

PHPP، مبنایی برای تضمین کیفیت و صدور گواهی برای ساختمان ها بعنوان یک ساختمان پسیو یا یک بازسازی EnerPHit می باشد. نتایج محاسبات PHPP به شکل ساختار یافته، بعنوان اسناد صحه گذاری، مستندسازی می شود. علاوه براین، اجزاء ساختمانی PHPP و اطلاعات تکمیلی مفید برای استفاده کاربر در این نرم افزار گنجانده شده است. بعنوان مثال، روش محاسباتی ساده شده بر اساس دستورالعمل صرفه جویی انرژی آلمانی،EnEV، در PHPP لحاظ شده است. آماده سازی اسناد لازم برای دریافت گواهی عملکرد انرژی در خصوص یک پروژه، با تعبیه یک ابزار افزونه در PHPP تسهیل شده است.

phpp_nachweis-blatt_en

بخشی از صفحه “VErification” نرم افزار PHPP برای یک ساختمان ویلایی ساخته شده مطابق با استاندارد خانه پسیو

figure_2.10_flow_chart_phpp8_1

این فلوچارت به روشنی نشان می دهد که PHPP چگونه کار می کند. (Illustration: Sarah Lewis)