مروری بر تاریخچه خانه پسیو

مروری بر تاریخچه خانه پسیو

اولین ”خانه پسیو“ چه زمانی ساخته شد؟ چه کسی ”خانه پسیو“ را اختراع نمود؟ آیا ”خانه پسیو“ تنها نام جدیدی برای ”خانه های با عایق بندی فوق العاده“ می باشد؟

خانه های سنتی پسیو

china_traditionell

ساختمان سنتی در جنوب چین، در این آب و هوا، سرمایش و نه گرمایش لازم است

در بسیاری از مناطق آب و هوایی جهان، اگر ساختمان ها به صورت ”معقول“ ساخته شوند، گرمایش و سرمایش فعال (active) لازم نخواهد بود (به عنوان مثال در برخی از نقاط ایران، در سواحل پرتغال، برخی از نقاط چین …) ”خانه های پسیو“ همیشه در آنجا ساخته شده اند، گرچه آنها به این معنا شناخته نشده بودند. بو آدامسون (۱۹۹۰) برای اولین بار این خانه ها را به عنوان خانه های پسیو طبقه بندی کرد و این سوال برای ایشان مطرح شد که آیا امکان انتقال این مفهوم به اروپا با استفاده از ابزارهای فنی وجود دارد؟ این سوال سر منشاء ایده یک پروژه تحقیقاتی برای توسعه خانه های پسیو گردید.

مفهوم طرحی پسیو در سال ۱۹۸۸ توسط فیزیکدان آلمانیWolfgang Feist  و پرفسور سوئدی Bo Adamson  معرفی شد.

خانه های سنتی پسیو در ایسلند

torfrasenhaus_island

در ایسلند در دوران تاریک، بعد از اینکه منابع چوب کمیاب شد ساکنین این جزیره شروع به ساخت خانه های چپر مانند کردند آنها به نوعی  ”خانه پسیو“ بودند هر چند که  پنجره های کافی یا تهویه کافی نداشتند.

بحران چوب: در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی در اروپا، بدلیل جنگل زدائی گسترده در اروپا، کمبود چوب تبدیل به بحران شد. راه حل این مشکل با  اکتشاف معادن زغال سنگ حاصل شد. با این حال، این راه حل در ایسلند امکان پذیر نبود. همانگونه که می دانیم ”احتیاج مادر اختراع است“: ایسلندی ها به سرعت دریافتند که خانه های خوب عایق بندی شده آنها را در خانه هایشان گرم نگه می دارد..

کشتی تحقیقاتی ”Fram“ یک خانه پسیو بود

fram_nansen

کشتی قطب Fridtjof Nansen به نام ”Fram“، یک خانه پسیو بود (۱۸۸۳)

اولین خانه ای که عملکرد آن به شکل کامل مانند یک ”خانه پسیو“  بود یک کشتی قطب بود نه یک خانه Fridtjof Nansen(1883)

او می نویسد: … دو طرف کشتی با لایه ای از قیر پوشش داده شد سپس یک لایه از چوب پبنه مجاور قاب دیواره بیرونی همراه با یک لایه ضخیم از نمد مجاور مشمع هوا بند و در نهایت قاب داخلی بدنه بکار رفت سقف سالن و کابین های کشتی …. ضخامتی برابر ۱۵ اینچ داشتند…. نورگیرها که به هوای سرد بیرون مشرف بودند با سه لایه از شیشه پشت سرهم  ساخته شدند….. کشتی Fram یک اقامتگاه راحت است. دما جه در حالتی که کمتر از ۲۲ درجه و چه بیشتر از آن باشد ما هیچ آتشی در شومینه نداریم. تهویه بسیار عالی است، به ویژه زمانی که ما بادبان هوا را بالا می کشیدیم، سرمای زمستان را  از تهویه ها به داخل می دمید با وجود این، ما اینجا گرم و راحت نشسته ایم و فقط یک چراغ نفتی در حال سوختن است. من به فکر بیرون انداختن شومینه هستم، این تنها در راه است. (from Nansen: “Farthest North”, Brockhaus, 1897 )

نمونه های فراوانی از این نوع خانه ها وجود دارد که در قالب مفهوم ”خانه پسیو“ ساخته شده اند برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید